جزیره کیش همواره در فصول سرد سال یکی از مقصدهای مهم گردشگری در کشور ایران به حساب می آید. جزیره ای زیبا و جذاب با آب های نیلگون و یک ساحل زیبا و نقره ای که در استان هرمزگان قرار دارد و به مروارید خلیج فارس هم مشهور است و با پیشرفت روز به روز تکنولوژی در این جزیره به طور حتم یکی از مقاصد برتر گردشگران به شمار خواهد رفت.

جزیره کیش همواره در فصول سرد سال یکی از مقصدهای مهم گردشگری در کشور ایران به حساب می آید. جزیره ای زیبا و جذاب با آب های نیلگون و یک ساحل زیبا و نقره ای که در استان هرمزگان قرار دارد و به مروارید خلیج فارس هم مشهور است و با پیشرفت روز به روز تکنولوژی در این جزیره به طور حتم یکی از مقاصد برتر گردشگران به شمار خواهد رفت.

برای بررسی قیمت تور کیش ارزان دقیقه 90 این لینک را بررسی نمایید.

ما در این مقاله سعی داریم حقایق و اطلاعاتی جالب را در اختیار شما قرار دهیم تا اگر قصد سفر به جزیره کیش را دارید بتوانید ارزان ترین تور کیش را از بین آژانس های مسافرتی انتخاب نمایید.
نکاتی جالب توجه در مورد جزیره کیش

نکته اول: مساحت کلی جزیره کیش چیزی در حدود 91 کیلومتر مربع است و تقریباً می توان اینگونه گفت که یک شکل بیضی شکل را در خلیج فارس به خودش اختصاص داده و ساحل آن هم چیزی در حدود 43 کیلومتر مربع است.
نکته دوم: یکی از دلایل نامگذاری این جزیره به نام کیش این است که این تنها جزیره ای در خلیج فارس به شما می رود که دارای قنات های آب شیرین است و مردم بومی در لهجه محلی به کانال عمیقی که محل خروج آب از قنات است کیش می گویند و به همین دلیل به جزیره کیش مشهور شده است.

 

 

نکته سوم: با شواهدی که در دست است جزیره کیش در سال 1349 به عنوان یکی از مراکز بین المللی توریستی و تجاری انتخاب شد و از آن زمان به بعد شرایط جغرافیایی و طبیعی این جزیره دستخوش تغییر شد و تا به امروز به عنوان یکی از مقاصد برتر گردشگری در کشور به شمار می رود.
نکته چهارم: همانطوری که در بالا هم اشاره کردیم فصل زمستان شرایط آب و هوایی کاملاً مطبوعی را در این جزیره برای گردشگران مهیا کرده است و حتی این مورد تا پیش از انقلاب هم برای خانواده سلطنتی مرسوم بوده و به عنوان محل اقامت و تفرجگاه این خانواده در نظر گرفته شده بود.
نکته پنجم: ساحل جزیره با شیبی تقریباً ملایم به دریا ختم می شود و دلیل آن این است که جزیره کیش از نظر پستی و بلندی در زمره مسطح قرار دارد چرا که بلندترین نقطه جزیره 32 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و پایین ترین نقطه هم تنها 13 متر با بلندترین نقطه جزیره فاصله دارد.
نکته ششم: نکته جالبی که می توان در مورد این جزیره بیان کرد این است که جزیره کیش رودخانه دائمی ندارد و بر عکس تعداد خیلی زیادی منابع یا همان قنات های آب شیرین زیرزمینی دارد.
یک نکته جالب در مورد کیش
نکته هفتم: نکته بسیار جالب دیگر در مورد این جزیره دوست داشتنی این است که کیش به عنوان یکی از 4 منطقه ای در دنیا انتخاب شده که درصد اکسیژن خالص بیشتری به نسبت دیگر مناطق دنیا دارد.
نکته هشتم: تفاوت دما در گرم ترین و سردترین ماه سال در جزیره کیش چیزی در حدود 16 درجه است و این نشان می دهد که دامنه نوسان تغییرات دمایی در شبانه روز، آن هم در کل روزهای سال بسیار ناچیز است و اختلاف دمایی متوسط روزانه به کمتر از 10 درجه می رسد.

 

 

نکته نهم: کیش با وجود اینکه جزیره است اما دارای 5 آبادی اصلی است و چیزی در حدود 25 هزار نفر در این مناطق و مرکز کیش زندگی می کنند.
نکته دهم: زبان، گویش و لهجه مردم جزیره کیش به صورت عمومی فارسی و عربی است.
نکته یازدهم: طبق بررسی های انجام شده شغل اصلی ساکنین و بومیان جزیره کیش تا حدود 40 سال پیش فقط صید مروارید بود و به واسطه صدف های متفاوت و متنوعی که در این جزیره وجود داشت به طبع باعث رونق گرفتن تجارت در این جزیره شده بود و همین دلیلی بود بر اینکه کیش به عنوان مرکز صید و تجارت مروارید در منطقه تبدیل شود.
نکته دوازدهم: با گذشت زمان فعالیت های مردم و بومیان این منطقه هم دستخوش تغییر شد و از صید مروارید به کشاورزی، صادرات پیاز و تنباکو و پرورش نخل خرما تغییر شکل داد.
نکته سیزدهم: این جزیره زیبا در فصول گرم سال به خصوص تابستان دچار خاموشی های زیادی می شود و تنها دلیلش این است که به شبکه سراسری برق متصل نیست و از نیروگاه گازی استفاده می کند و جدیداً هم در این منطقه از نیروگاه دیزیل بهره برداری شده است.
نکته چهاردهم: یکی از آثار ملی ایران شهره حریره است که مربوط به سده 5 تا 10 هجری قمری است.
نکته پانزدهم: یکی از مکان هایی که باید حتماً از آن دیدن کنید کشتی یونانی ها است که در مرداد ماه سال 1345 در نزدیکی های روستای باغو به گل نشست.

نکته شانزدهم: جزیره کیش و شهر دبی پیمان خواهر خواندگی با یکدیگر بسته اند و همواره با شروع فصل تابستان جشنواره تابستانی در این جزیره برقرار می شود که شامل برنامه‌های بسیاری متنوعی است.

در صورتی که به دنبال تور کیش از تبریز هستید این لینک را بررسی نمایید.