خرید تور لحظه آخری واقعی تنها به دست برخی از افراد مطلع و اهل سفر می رسد نه همه مردم. چون مردمی که همیشه در حال سفر هستند اطلاعات خوبی در این باره به دست آورده اند و می دانند که چه زمانی به کجا مراجعه کنند تا بلیت هواپیمای ارزان و یا هتل ارزان قیمت و یا تور کیش ارزان بخرند. به همین دلیل نسبت به کسانی که این خدمات را در همان زمان اما با قیمت عادی خریده اند سود بیشتری کرده اند چون شناخت آنها بیشتر بوده است.

مجید آهنگری از فعالان حوزه گردشگری و برگزار کننده تورهای خارجی می گوید: مردم باید بدانند که معمولا می توانند تورهای ارزان قیمت را تنها از مجریان برگزار کننده آن تور خریداری کنند اکنون برخی از دفاتر خدمات مسافرتی هستند که کار را از بقیه می گیرند و اجازه نمی دهند رقابت سالم وجود داشته باشد به همین دلیل پروازها را چارتر می کنند و جز گروه خودشان به کسی اجازه ورود نمی دهند و موجب می شوند که تعدادی از دفاتر مسافرتی از چرخه حذف شوند. متاسفانه چند سالی است که قانون فروش بلیت و تور در ایران بر عکس کشورهای دیگر شده است در همه جای دنیا اگر زودتر بلیت هواپیما را بخری ارزان تر است اما در ایران کار را برعکس کرده اند.

تور لحظه آخری

وی بیان می کند: برخی از ایرلاین های خارجی سیستم خرید بلیت هواپیما را از چند ماه قبل باز می گذارند تا متقاضیان خرید زودتر از موعد انجام دهند و چون این خرید زودتر از زمان پرواز انجام شده و پول مسافر نیز مدتی در اختیار ایرلاین قرار می گیرد و سودی را عاید ایرلاین می کند، این خرید برای مسافر با تخفیف بسیار انجام می شود در این صورت مسافر می داند که چه زمانی پرواز دارد و چطور برای سفر خود برنامه ریزی کند اما اکنون ایرلاین های ما در ایران چنین کاری را انجام نمی دهند همین می شود که آژانس و ایرلاین سرمایه در گردش ندارد و نظم بازار را بر خلاف دیگر کشورها بر هم می زنند و مهمتر از آن موجب می شوند که مسافران نیز بدون برنامه ریزی به سفر بروند.

آهنگری ادامه می دهد: حتی درباره هتلها نیز این مشکل وجود دارد. در ایران اگر اتاق هتل را در ایام تعطیلات بخواهید باید چندین برابر قیمت بخرید اما در ایام دیگر و زمانی که کسی در هتل اقامت نمی کند نرخ اتاق پایین می آید اما در کشوری مانند روسیه نرخ اتاق هتل در ایام تعطیلات ارزان تر است چون بر این عقیده هستند که مردم باید بتوانند در زمان تفریح و استراحت شان اتاق هتل را به ارزان ترین نرخ بخرند.

تورهای لحظه آخری به نوبه خود اتفاق نامبارکی نیست اما باید توجه شود که بخشی از سفر ، لذت آن و آرامش خاطری است که در سفر به وجود می آید بنابراین عدم برنامه ریزی از لذت سفر کم می کند. از سویی اگر قرار باشد که از خدمات تورهای لحظه آخری استفاده شود باید به نکات ریز قرارداد با دفاتر مسافرتی دقت کرد از زمان پروازها، نرخ بلیت و ویزا، مسافت هتل با مرکز شهر و … چرا که در بسیاری از موارد، تورهای لحظه آخری به این دلیل ارزان هستند که یا هزینه ویزا از آنها کسر شده و یا هتل خارج از شهر است.

منبع :تور کیش