بهترین زمان سفر به آنکارا؛ پایتخت مدرن ترکیه

آنکارا پایتخت کشور ترکیه و شهری مدرن است. برای برنامه‌ریزی بهترین زمان سفر به آنکارا نیاز به اطلاعات آب و هوایی و جزئیات دقیق دارید که در این مقاله در اختیار شما قرار خواهیم داد.

آنکارا در مرکز آناتولیا در ارتفاع ۸۵۰ متری از سطح دریا قرار دارد. این شهر با زمستان‌هایی سرد و برفی و تابستان‌هایی خشک و گرم، دارای اقلیم قاره‌ای است. آنکارا با وجود ۵ میلیون نفر جمعیت، دومین شهر بزرگ ترکیه به‌شمار می‌آید.

نام این شهر از آنگورا (Angora)، یک نخ بسیار نرم که از خرگوش آنگورا به دست می‌آید، گرفته شده است. برخی از حیواناتی چون گربه، بز و خرگوش آنکارا تبدیل به نمادهایی از این شهر شده‌اند.

قدمت آنکارا به عصر برنز برمی‌گردد. این شهر عموما به علت وجود پارلمان و سران دولت، یک شهر رسمی است، اما مکان‌های جالبی چون موزه، یک مرکز اسکی و دیگر تفریحات برای بازدید در اینجا وجود دارند.

بهترین زمان سفر به آنکارا؛ پایتخت مدرن ترکیه

«شهر دیگر» ترکیه ممکن است قصرهای عثمانی یا سر درهای شاهانه نداشته باشد، اما آنکارا شهری جوان و بانشاط و البته با پشتوانه از تاریخ است. مقایسه کردن این شهر با استانبول، بی‌فایده است؛ آثار آنکارا به زحمت در اشعار ملی ترکیه یافت می‌شود، اما موفقیت مدنی این شهر پویا به لطف حضور پررنگ دانشجویان و سفارتخانه‌های خارجی تضمین شده است.

آنکارا، پایتخت ترکیه در سال‌های اخیر با تبدیل شدن از یک شهر غبار گرفته دورافتاده آناتولیایی به یک صحنه مهم برای امور بین‌المللی، پیشرفت قابل توجهی کرده است. بازتاب موفقیت اقتصادی ترکیه را می‌توانید در رستوران‌های اطراف کاواک لیدره (Kavaklıdere) و کافه‌های در پیاده‌روها ببینید که پر از دانشجویان، تجار و بازنشستگان هستند.

بهترین زمان سفر به آنکارا؛ پایتخت مدرن ترکیه

به غیر از زندگی شبانه پویا که قطعا یکی از دلایل بازدید از این شهر به‌شمار می‌آید، آنکارا همچنین میزبان دو مرکز تاریخی فوق‌العاده از تاریخ ترکیه است؛ موزه تمدن‌های آناتولیا (Museum of Anatolian Civilisations) و آنیت کبیر (Anıt Kabir)، بنایی عظیم برای ادای احترام به آتاتورک، موسس ترکیه مدرن.

برای برنامه‌ریزی یک سفر فراموش نشدنی به آنکارا می‌توانید به تور ترکیه، رجوع کنید.

بهترین زمان سفر به آنکارا بر اساس آب و هوا

بهترین زمان سفر به آنکارا؛ پایتخت مدرن ترکیه

بهترین زمان سفر به آنکارا، بر اساس آب و هوا از ۳۰ام آوریل تا هشتم جولای (۱۰ اردیبهشت تا ۷ تیر) و ۲۰ام آگوست تا ۲۱ام اکتبر (۲۹ مرداد تا ۲۹ مهر) است.

ماه‌های تابستانی ژوئن تا سپتامبر با تابش دلپذیر نور خورشید و روزهای گرم و دلچسب، به‌عنوان فصل داغ گردشگری آنکارا شناخته می‌شوند. آنکارا به علت موقعیت جغرافیایی خود دارای اقلیم قاره‌ای است. زمستان‌های این شهر بسیار سرد و شاهد بارش برف است. دما در این فصل در ماه‌های سرد دسامبر و ژانویه تا ۱۵- درجه سانتی‌گراد نیز افت می‌کند.

تابستان‌ها با آب و هوایی خشک و گرم شاهد دمای ۳۵ درجه سانتی‌گراد و بالاتر با شب‌هایی کمی خنک‌تر هستند. در طول فصل بهار و پاییز، آنکارا شاهد بارش باران است.

دمای میانگین در آنکارا بسیار متغیر است. با توجه به رطوبت موجود در هوا، نیمی از سال هوا سرد است و نیمه دیگر با احتمال کم باران، آب و هوایی دلپذیر دارد. آنکارا از نظر آب و هوا در میان دیگر مقاصد گردشگری جهان، نمره ۵۱ از ۱۰۰ را دارا است.

اگر به دنبال سفر در ماه‌های گرم سال هستید، در ماه‌های آگوست، جولای و ژوئن به آنکارا بروید. گرم‌ترین زمان سال، اواخر ماه جولای با دمای میانگین ۳۳٫۳ درجه سانتی‌گراد و حداقل دمای ۱۹٫۲ درجه سانتی‌گراد در شب است.

بهترین زمان سفر به آنکارا بر اساس دمایی که حس می‌کنید

حس ما از آب و هوا تنها به دمای محیط بستگی ندارد. دمای بالا در میزان رطوبت زیاد بیشتر بر ما تاثیر می‌گذارد و دماهای پایین زمانی که بادهای قوی می‌وزند، سرمای بیشتری را به ما القا می‌کنند. در حقیقت می‌توان گفت که دمایی که ما حس می‌کنیم به شدت به دو متغیر رطوبت و بادهای سرد بستگی دارد.

بهترین زمان سفر به آنکارا بر اساس بارش باران یا برف

اگر به دنبال بهترین زمان سفر در آب و هوایی خشک هستید، در ماه‌های جولای، آگوست و سپتامبر با کمترین میزان بارش موثر (کمتر از ۲۵٫۴ میلیمتر در ماه) به آنکارا بروید.

کمترین احتمال بارش باران یا برف در اواسط ماه ژانویه است. در مقابل بیشترین احتمال بارش در اوایل ماه می با یک روز بارش موثر در ماه تا آخر ماه آوریل است.

چه زمانی از سال در آنکارا برف می‌بارد؟

گزارشات هواشناسی از بارش برف فصلی در اوایل ماه ژانویه اطلاع می‌دهند. بهترین زمان اسکی در آنکارا در اوایل ماه ژانویه است؛ زمانی که برف پودری با عمق زیادی در کوهستان‌های اطراف وجود دارد.

بهترین زمان سفر به آنکارا بر اساس رطوبت و وزش باد

آنکارا دارای ماه‌های بسیار مرطوب و در مقابل ماه‌هایی بسیار خشک است. کم رطوبت‌ترین ماه سال، آگوست با رطوبت نسبی ۲۷٫۴٪ و مرطوب‌ترین ماه، ژانویه با رطوبت نسبی ۷۳٫۱٪ هستند.

وزش باد نسبتا در آنکارا آرام است. پربادترین ماه سال جولای، و سپس آگوست و ژوئن هستند. باد ماه جولای با میانگین سرعت ۱۰٫۲ کیلومتر بر ساعت، یک نسیم سبک به‌شمار می‌آید. بیشترین سرعت باد با ۱۹٫۶ کیلومتر بر ساعت (نسیم ملایم) در اواسط ماه جولای مشاهده می‌شود.

مقاله‌های مرتبط:

بهترین زمان سفر به آنکارا بر اساس جمعیت گردشگران

شلوغ‌ترین ماه‌های گردشگری آنکارا، ژانویه و سپس آگوست و مارس هستند. قیمت هتل‌ها و پروازها در این زمان از سال، در اوج خود قرار دارند؛ البته با رزرو از چند ماه قبل‌تر می‌توانید کمی در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید.

خلوت‌ترین ماه گردشگری آنکارا، ماه دسامبر است، زمانی که با کمترین نرخ هزینه هتل‌ها و پروازها روبه‌رو می‌شوید.

بهترین زمان سفر به آنکارا بر اساس فصول

فصل بهار: ماه‌های مارس تا می (۱۰ اسفند تا ۱۰ خرداد)

بهترین زمان سفر به آنکارا؛ پایتخت مدرن ترکیه

ترکیب رطوبت و دما در فصل بهار در آنکارا منجر به آب و هوایی معتدل و کمی سرد می‌شود. دمای میانگین در این فصل ۹٫۹ تا ۲۴٫۶ درجه سانتی‌گراد است و هر چه به تابستان نزدیک‌تر می‌شویم، دما افزایش می‌یابد. میانگین بارش باران موثر در این فصل، حدودا یک تا سه روز در ماه است.

فصل بهار، دومین زمان شلوغ سفر به آنکارا به‌شمار می‌آید و همین امر، این زمان از سال را تبدیل به فصلی ایده‌آل برای بازدید از پایتخت ترکیه کرده است.

فصل تابستان: ماه‌های ژوئن تا آگوست (۱۱ خرداد تا ۹ شهریور)

بهترین زمان سفر به آنکارا؛ پایتخت مدرن ترکیه

ماه‌های میانی سال در فصل تابستان دارای آب و هوایی دلپذیر و گرم هستند. میانگین بارش باران موثر در این فصل، حدودا صفر تا سه روز در ماه است. ژوئن و آگوست، فصل داغ گردشگری آنکارا هستند، بنابراین هزینه‌های اقامت در هتل و سفر بیشتر از حد معمول خود است.

فصل پاییز: ماه‌های سپتامبر تا نوامبر (۱۰ شهریور تا ۹ آذر)

بهترین زمان سفر به آنکارا؛ پایتخت مدرن ترکیه

دمای میانگین در فصل پاییز، ۱۱٫۴ تا ۲۹٫۶ درجه سانتی‌گراد است که با توجه به میزان رطوبت و وزش باد، زمان خوبی برای سفر به‌شمار می‌آید. میانگین بارش باران موثر در این فصل، حدودا یک تا دو روز در ماه است. گردشگران کمتری در فصل پاییز به علت آب و هوا در آنکارا دیده می‌شوند، بنابراین قیمت هتل‌ها مقرون به صرفه‌تر هستند.

فصل زمستان: ماه‌های دسامبر تا فوریه (۱۰ آذر تا ۹ اسفند)

بهترین زمان سفر به آنکارا؛ پایتخت مدرن ترکیه

هوا در فصل زمستان آنکارا با دمای میانگین ۳٫۷ تا ۹٫۹ درجه سانتی‌گراد، بسیار سرد است. به‌صورت میانگین در هر ماه این فصل، یک یا دو روز بارش باران یا برف وجود دارد. زمستان، فصل خلوت گردشگری آنکارا است.

بهترین زمان سفر به آنکارا بر اساس فستیوال‌ها و رویدادها

فستیوال‌ها و رویدادهای فصل بهار

فستیوال بین‌المللی فیلم آنکارا

بهترین زمان سفر به آنکارا؛ پایتخت مدرن ترکیه

فستیوال بین‌المللی فیلم آنکارا که یکی از رویدادهای اصلی سالیانه این شهر است، به مدت ۱۰ روز در ماه آوریل برگزار می‌شود.

اگر برنامه سفر شما به آنکارا در فصل بهار است، حتما بازدید از فستیوال بین‌المللی فیلم آنکارا در برنامه خود قرار دهید. پخش فیلم‌های ترکی و خارجی در سالن‌های فستیوال در منطقه مرکزی آنکارا، کیزیلای (Kızılay)، جشنی مفصل برای عاشقان فیلم به‌شمار می‌آیند و به هیچ وجه نباید آن را از دست داد.

هدف اصلی فستیوال بین‌المللی فیلم آنکارا، حمایت از هنرمندان نوظهور با نمایش آثار هنری  آن‌ها به تماشاچیان و مشارکت در افزایش حضور جامعه بین‌الملل در سینمای ترکیه است.

اگر از آثار کلاسیک و فیلم‌های جدید مشهور ترکیه و کارگردانان خارجی و کاوش در آثار کارگردانان با استعداد آینده، لذت می‌برید، به فستیوال بین‌المللی فیلم آنکارا بیایید.

اولین فستیوال بین‌المللی فیلم آنکارا در سال ۱۹۸۸ برگزار شد. هر سال به تماشاچیان فستیوال بین‌المللی فیلم آنکارا، آثار قابل توجه و مهم بین‌المللی معرفی می‌شود. بخش رقابت این فستیوال شامل جوایزی در گروه‌های رقابت ملی، مستندهای ملی و فیلم کوتاه نیز می‌شود. در این زمینه جشنواره دارای طرح‌های پوستر، کمیک و فیلمنامه اسکریپت و تصاویر عکاسی مختلف و نمایشگاه‌های ویدئویی طراحی شده است.

فستیوال بین‌المللی موسیقی آنکارا

بهترین زمان سفر به آنکارا؛ پایتخت مدرن ترکیه

فستیوال بین‌المللی موسیقی آنکارا  با بیش از ۳۰ سال سن، یکی از فستیوال‌های اصلی موسیقی آنکارا است که هر سال در فصل بهار (معمولا ماه آوریل) به مدت سه هفته و یا بیشتر برگزار می‌شود.

فستیوال بین‌المللی موسیقی آنکارا اولین بار در سال ۱۹۹۴ برگزار شد. برگزارکنندگان اصلی این فستیوال، انیستیتوهای فرهنگی آنکارا هستند.

فستیوال بین‌المللی جاز آنکارا

بهترین زمان سفر به آنکارا؛ پایتخت مدرن ترکیه

فستیوال بین‌المللی جاز آنکارا در سال ۱۹۹۶ تحت عنوان روزهای جاز متو (METU Jazz Days) آغاز به کار کرد. این فستیوال تا سال ۲۰۰۱ با اجرای کنسرت‌ها و کارگاه‌های موسیقی جاز در متو (دانشگاه فنی خاورمیانه در آنکارا) ادامه داد. پس از آن نام این رویداد به فستیوال جاز آنکارا تغییر یافت و در سراسر دانشگاه‌های آنکارا برگزار شد.

فستیوال بین‌المللی جاز آنکارا که هر سال در ماه می برگزار می‌شود، یکی از بزرگ‌ترین فستیوال‌های ترکیه با بیش از ۱۰ هزار مخاطب است.

فستیوال بین‌المللی جاز آنکارا دارای اسپانسر اصلی نیست و سازماندهی آن توسط انیستیتوهای ملی و بین‌المللی، وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه، حمایت رسانه‌ها و درآمدهای بلیط عاشقان هنر انجام می‌شود. تمام درآمد بلیط جشنواره به جامعه موسیقی جاز ترکیه اهدا و برای ارائه بورس تحصیلی در خارج از کشور و حمایت از وجود انجمن از آن استفاده می‌شود.

هدف اصلی انجمن جاز ترکیه و همچنین یکی از مهم‌ترین اصول آن، ارتقای موسیقی‌نوازان ملی جاز است. هر سال، حداقل سه گروه موسیقی برای اولین بار در یک سالن کنسرت حضور پیدا می‌کنند؛ بنابراین گروه‌ها و پروژه‌های جدید پلت‌فورمی برای حمایت پیدا می‌کنند.

فستیوال شکلات و قهوه آنکارا

بهترین زمان سفر به آنکارا؛ پایتخت مدرن ترکیه

فستیوال شکلات و قهوه آنکارا در سال ۲۰۱۷ در این شهر تاسیس شد و به علت استقبال خوب عاشقان قهوه و شکلات، برای بار دوم در ماه می در سال ۲۰۱۸ در این شهر برگزار شد.

این فستیوال چهار روزه با حضور بیش از ۳۰ هزار بازدیدکننده یکی از موفق‌ترین فستیوال‌های شهر آنکارا به‌شمار می‌آید. تولیدکنندگان شکلات و قهوه، فروشندگان تجهیزات و تولیدکنندگان، تولیدکنندگان وسایل قنادی و غیره، محصولات خود را در نمایشگاه نمایش می‌دهند و به بازدیدکنندگان فرصتی برای یادگیری در زمینه‌های مختلف تخصص و لذت بردن از محصولات مختلف قهوه و شکلات می‌دهند.

در کنار نمایشگاه، بازدیدکنندگان می‌توانند جهان قهوه و شکلات را از طریق رویدادهای مختلفی مانند کارگاه‌ها، سمینارها، مسابقات و کنفرانس‌ها کشف کنند. یک محوطه مخصوص نیز برای مجسمه‌های شکلاتی در این فستیوال وجود دارد. از دیگر برنامه‌های جذاب در فستیوال شکلات و قهوه آنکارا می‌توان به کنسرت‌های خوانندگان محبوب و شناخته‌شده ترک اشاره کرد.

فستیوال‌ها و رویدادهای فصل تابستان

فستیوال بزرگ آنکارا (Büyük Ankara Festival)

بهترین زمان سفر به آنکارا؛ پایتخت مدرن ترکیه

فستیوال بزرگ آنکارا که مجموعه‌ای از رویدادهای جالب و خانوادگی است، در طول یک هفته در ماه تابستانی جولای به‌صورت سالیانه برگزار می‌شود. فعالیت‌هایی چون اجرای کنسرت‌های خیابانی، تئاتر، سیرک و بسیاری از رویدادهای جذاب دیگر در این فستیوال در آنکارا برقرار می‌شود و مخاطبین زیادی را به سمت خود می‌کشاند.

ترکیه؛ آب و هوا و اقلیم

بهترین زمان سفر به آنکارا؛ پایتخت مدرن ترکیه

نمودار میانگین دما و بارش ماهیانه در آنکارا

هزینه روزانه توریستی در آنکارا

هزینه یک روز اقامت در آنکارا حدودا ۳۲۰ دلار است. هزینه‌های تخمین زده شده برای یک نفر در یک روز شامل موارد زیر است:

۱. برانچ (وعده صبحانه که دیر خورده می‌شود و جای دو وعده ناهار و صبحانه است) در رستوران سه ستاره

۲. شام در رستوران سه ستاره

۳. یک شب اقامت در هتل سه ستاره

این هزینه‌ها بسته به این که در ماه‌های داغ سال یا کمتر توریستی به آنکارا سفر می‌کنید، تغییر می‌کند. تخمین هزینه بالا در ماه‌های داغ در آنکارا انجام شده است تا برای برنامه‌ریزی در سفر، به عنوان منبع از آن استفاده کنید.

منبع : besttimetogo.com


پرواز یار مرجع تور لحظه آخری در مسیر تورهای داخلی و تورهای خارجی .
مطالب مرتبط با این نوشته

یک دیدگاه بزارید...

وبلاگ گردشگری پرواز یار
3 شب تور رویایی در استانبول
سفری بی دغدغه با تور اقساطی
پل های نمادین استانبول
پرواز یار
کليه حقوق اين سايت متعلق به  پرواز یار  می باشد .
درباره پرواز یار
پرواز یار صرفا تبلیغ کننده تورهای مسافرتی است که و خود فروشنده تورهای مسافرتی نیست.