کشور آذربایجان از کشور های خوش آب و هوا و زیبا، در همسایگی کشور ما قرار دارد و با داشتن مکان های گردشگری جذاب، یکی از کشور های مورد علاقه ی گردشگران، خصوصا گردشگران ایرانی است. همراه با تور 3 شب باکو می توان به پایتخت این کشور سفری خاطره انگیز را تجربه نمود.

جاذبه ها و مکان های گردشگری باکو
جمهوری آذربایجان که در شمال غربی کشور ما قرار دارد، از بهترین مقاصد گردشگری برای گردشگران و طبیعت دوستان ایرانی است. این کشور زیبا در شمال رودخانه ی ارس و در امتداد دریای خزر قرار دارد و از طرف غرب، با کشور گرجستان همسایه می باشد. پایتخت این کشور باکو نام دارد و از جمله شهر های زیبا و تاریخی این کشور است و هر سال میزبان گردشگران بسیاری از نقاط مختلف دنیاست. شهر باکو، هم به دلیل تاریخی بودن و هم به دلیل هم جواری آن با دریای خزر از جمله شهر های جذاب و دیدنی، به منظور سفر و سیاحت می باشد. این شهر، مکان های گردشگری و جاذبه های تاریخی فراوانی دارد که از میان آن ها می توان به شهر قدیمی ایچری، موزه ادبیات نظامی گنجوی، برج های شعله، مرکز خرید باکو مال، میدان فانتن و پارک ملی قبوستان اشاره کرد. همچنین در این شهر هتل های لوکس و فراوانی برای اقامت وجود دارد که از تنوع قیمت و امکانات متفاوتی برخوردارند. می توان از میان آن ها، هتل هیلتون، هتل جی بلیو ماریوت، هتل الماس و هتل برج های شعله را نام برد. برای بازدید و گردشگری در این کشور می توانید از طریق رزرو تور 3 شب باکو برای سفری مهیج آماده شوید. در ادامه به معرفی جاذبه ها و مکان های گرشگری باکو می پردازیم.

شهر قدیمی (ایچری شهر) در باکو
ایچری شهر یا شهر قدیمی، منطقه ای تاریخی و جذاب در شهر باکو می باشد و هسته ی تاریخی این شهر نامیده می شود. این شهر قدیمی که 23 محله و 3 چشمه و دو کاروان سرای قدیمی دارد، توسط یک دیوار طولانی محاصره شده است. قصر شیروان شاهان، برج دختر و چند سازه ی باستانی دیگر، همگی در داخل این دیوار واقع شده اند. قدمت این شهر به قرن 12 میلادی بر می گردد در حالی که بسیاری از باستان شناسان معتقدند این شهر در قرن 7 میلادی ساخته شده است. این مجموعه ی تاریخی در سال 2000 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت گردید. ایچری شهر که هنوز بافت قدیمی خود را حفظ کرده، یکی از جذاب ترین مکان های دیدنی شهر باکو است می تواند نقطه ی شروع مناسبی برای گشت و گذار در این شهرِ دیدنی باشد.

شهر قدیمی (ایچری شهر) در باکو

 

برج دختر در شهر باکو
برج دختر که در منطقه ی تاریخی ایچری شهر واقع شده است ارتفاعی برابر با 29 متر و قدمتی بیش از 1000 سال دارد. برج دختر یکی از برجسته ترین نماد های کشور آذربایجان می باشد و در سال 2001 در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. این برج با طراحی منحصر به فرد خود، اسرار و معماهای فراوانی دارد. به عنوان مثال، چگونگی طراحی و هدف از ساخت این برج هنوز مشخص نیست. قدیمی ترین داستان در مورد این برج، به زمان زرتشتیان بر می گردد که در آن، دختری با موهایی به رنگ قرمز آتشین، مردم را از بردگی نجات می دهد. این داستانِ حماسی به اعتقادات و فرهنگ زرتشتی مردم آذربایجان بر می گردد و برای آن ها اهمیت و جایگاه ویژه ای دارد. در طول تاریخ، از این برج برای مقاصد مختلفی مانند دیده بانی، استفاده شده است. امروزه در این برج، موزه ای وجود دارد که سیر تاریخی کشور آذربایجان را به نمایش می گذارد. وجود فروشگاه های هدیه و سوغاتی و برپایی نمایشگاه های کوچک، به جذابیت این منطقه افزوده است. همچنین می توان از طریق راه پلکانی برج دختر، به طبقات بالاتر برج رفت و شهر باکو و خلیج زیبای آن را تماشا کرد. ساعت بازدید از این مجموعه، از 9 صبح تا 6 عصر می باشد.

برج دختر در شهر باکو

دروازه مرداد و کاخ شیروان شاهان در شهر باکو
شیروان شاه یا شروان شاه، در قرن 16 میلادی برای محافظت از شهر خود یعنی ایچری شهر، دیواری دور تا دور شهر ساخت تا در جنگ هایی که با پارس ها، روس ها و ترک ها رخ داد، شهر در امان بماند. این دیوار نمایانگر دوره ی مهمی از تاریخ شهر باکو و کشور آذربایجان است و دروازه مراد، یکی از دروازه های اصلی آن می باشد. کاخ شیروان شاهان که در شهر ایچری واقع شده است به مروارید معماری آذربایجان شهرت دارد. در قرن 15زمانی که پایتخت آذربایجان از شماخی به باکو انتقال یافت، این کاخ ساخته شد. از دیگر سازه های های باستانی و جذاب این شهر قدیمی می توان به مقبره درویش که در جنوب کاخ قرار دارد، چند حمام، سردابه ی دفن مردگان، قبرستان و مسجد شاه اشاره کرد که همگی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده اند.

دروازه مرداد و کاخ شیروان شاهان در شهر باکو

 

قطار فونیکولار باکو
قطار فونیکولار که توسط کابل و قرقره بالابرنده کار می کند، اولین قطار کشور آذربایجان می باشد. این قطار هنوز هم در کشور های مختلفی به منظور حمل و نقل عمومی، مورد استفاده قرار می گیرد. قطار فونیکولار در سال 1960 و در زمان حکومت شوروی ساخته و افتتاح گشت و با گذشتن از مسیر های زیبا و دل انگیز از جمله جاذبه های دیدنی شهر باکو به شمار می رود.

بلوار باکو و چرخ و فلک بزرگ این شهر
این بلوار زیبا در امتداد دریای خزر ساخته شده است و 3 و نیم کیلومتر طول دارد و از جمله مکان های مورد علاقه ی مردم باکو و گردشگران می باشد. وجود پارک بزرگ باکو که در حاشیه ی این بلوار قرار دارد، شهربازی ونیز کوچولو، رستوران های مختلف، چرخ و فلک بزرگ باکو و کافه های متنوع آن سبب شده است که این بلوار به یکی از مکان های دیدنی این شهر تبدیل شود. چرخ و فلک بزرگ باکو که به چشم باکو شهرت دارد، یکی از جاذبه های شهر باکو به شمار می رود. این چرخ و فلک بزرگ با ارتفاع 60 متری، یک دور چرخیدنش 30 دقیقه به طول می انجامد. این مجموعه و منطقه ی تفریحی، هر سال میزبان گردشگران بسیاری می باشد.

بلوار باکو و چرخ و فلک بزرگ این شهر

 

برج های شعله ی باکو
برج های شلعه، سه آسمان خراش بلند و مدرن در شهر باکو می باشند و برای مردم آذربایجان، سمبلی از آتش و نمادی از آتش زرتشت و اهورامزدا هستند. این سه برج، هر کدام 182 متر ارتفاع و 33 طبقه دارند و علاوه بر دارا بودن هتل 5 ستاره، مصارف مسکونی، تجاری و اداری نیز دارند. ساخت این سه برج در سال 2012 کامل گشت و شرکت لامبورگینی یکی از شعبه های خود را در طبقه همکف یکی از این سه برج افتتاح کرد. برای نور پردازی در شب برج های شعله، از ده هزار لامپ ال ای دی قدرتمند استفاده شده است، به طوری که از هر کجای باکو می توان روشنایی و نورپردازی زیبای برج های شعله را تماشا نمود. بلوار باکو یکی از مکان هایی است که چشم انداز بی نظیری از این سه شعله ی بزرگ را داراست. همراه با تور 3 شب باکو می توان با برنامه ریزی و با خیال آسوده از جاذبه ها و مکان های گردشگری باکو دیدن نمود و سفری خاطره انگیز را برای خود رقم زد.

برج های شعله ی باکو

خدمات گردشگری آذربایجان بصورت تور اقساطی باکو از همین لینک قابل بررسی می‌باشد.