دیدنی های سامارا؛ شهر صنعتی و فرهنگی روسیه

سامارا یکی از شهرهای تاریخی، سیاسی، صنعتی، اقتصادی و فرهنگی این کشور به شمار می‌رود که دارای جاذبه‌های دیدنی بسیاری است که دیدن آنها را نباید از دست داد.

در آستانه‌ی جام جهانی روسیه قرار داریم و شاید بسیاری از افراد، فکر شرکت در تورهای جام جهانی روسیه یا تور ترکیبی روسیه به سرشان زده باشید. سامارا یکی از آن شهرهایی است که مسابقات جام جهانی در آن برگزار می‌شود. پس قبل از سفر، با دیدنی‌های آن آشنا شوید. سامارا ششمین شهر بزرگ و یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای کشور روسیه است که در جنوب‌شرقی آن در کنار رودخانه زیبای ولگا (Volga) واقع شده است. این شهر زیبا یکی از شهرهای تاریخی، سیاسی، صنعتی، اقتصادی و فرهنگی این کشور به شمار می‌رود که جاذبه‌های گردشگری فراوانی دارد که دیدن آنها را نباید از دست داد. این شهر زیبا همچنین میزبان مراحل گروهی و یک هشتم نهایی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه خواهد بود. با ما همراه باشید تا با دیدنی‌های این شهر زیبا بیشتر آشنا شوید.

سامارا

صومعه زنان ایورسکی (Valday Iversky Monastery)

صومعه زنان ایورسکی (Valday Iversky Monastery)

صومعه زنان ایورسکی، در گذشته خانه ۳۸ خواهر ارتدوکس روسی بوده است که قدمت آن به سال ۱۸۵۰ میلادی می‌رسد. سال‌های زیادی از این صومعه به عنوان یتیم‌خانه و مدرسه دخترانه استفاده می‌شده که توسط راهبه‌ها نیز اداره می‌شده است. نمای صومعه زنان ایورسکی بسیار زیبا است و به همین دلیل یکی از جاذبه‌های توریستی شهر سامارا به شمار می‌آید که حتما باید از آن دیدن کنید.

تندیس شاپف (Chapaev Monument)

تندیس شاپف (Chapaev Monument)

تندیس شاپف، به افتخار «واسیلی شاپف» (Vasily Chapaev)، فرمانده ارتش سرخ در طول جنگ داخلی روسیه ساخته شده و یادبودی برای قهرمانان جنگ محسوب می‌شود. این تندیس زیبا یکی از دیدنی‌های جذاب شهر سامارا است که دیدن آن را نباید از دست دهید.

سالن باله و اپرای سامارا (Samara Academic Opera and Ballet Theatre)

سالن باله و اپرا (Academic Opera and Ballet Theatre)

سالن باله و اپرای سامارا یکی از بزرگ‌ترین سالن‌های تئاتر دولتی در کشور روسیه است که از دیدنی‌های آن نیز به شمار می‌آید. نمایش‌های باله و اپرای کلاسیک از اجراهای ثابت این سالن هستند و به تازگی اجراهای مدرن و معاصر نیز در این سالن بزرگ اجرا می‌شوند.

پناهگاه زیرزمینی استالین (Stalin’s Bunker)

پناهگاه زیرزمینی استالین (Stalin’s Bunker)

پناهگاه زیرزمینی استالین یکی از جاذبه‌های گردشگری سامارا است که ۳۷ متر عمق دارد و ارتفاع آن اندازه یک ساختمان دوازده طبقه است. این پناهگاه در زمان جنگ جهانی دوم در زیر ساختمان مدرن آکادمی هنر و فرهنگ بنا شده است.

کوه های ژیگولی (Zhiguli Mountains)

کوه های ژیگولی (Zhiguli Mountains)

اگر از شلوغی شهر و تماشای ساختمان‌ها و بناهای تاریخی سامارا خسته شدید و به دنبال تغییر آب و هوا و لذت بردن از طبیعت بودید، پیشنهاد می‌کنیم که به ارتفاعات ژیگولی سفر کنید. در کوه‌های ژیگولی می‌توانید شاهد طبیعتی زیبا، مناظری مسحورکننده و دلنواز باشید.

عمارت نرونف (Neronov’s Mansion)

عمارت نرونف (Neronov’s Mansion)

عمارت نرون‌اف یا خانه خانواده استالین، ساختمانی دو طبقه است که در سال ۱۸۴۰ میلادی برای مستشار اشرافی نرونف ساخته شده است. نمای این بنا به سبک رنسانس ساخته شده و از روزی که بنا شده، ذره ای تغییر نکرده است. «جوزف استالین» (Joseph Stalin)، رهبر اتحاد جماهیر شوروی، از پاییز سال ۱۹۴۱ میلادی تا اوایل تابستان ۱۹۴۲، همراه خانواده‌اش به صورت مخفیانه در این خانه زندگی می‌کردند.

کلیسای جورج ویکتوریوس (The Temple of George the Victorious)

کلیسای جورج ویکتوریوس (The Temple of George the Victorious)

کلیسای جورج ویکتوریوس، کلیسایی زیبا و منحصر به فرد است که از گنبدهای طلایی باشکوه و پیکرنگارهای ظریف مثال‌زدنی تشکیل شده است. با بازدید از این کلیسای پرابهت که به سبک دوره باروک طراحی شده است، می‌توانید شاهد‌ چشم‌اندازهای بی‌نظیری از رودخانه ولگا نیز باشید.

تندیس پیتر و فورونیا (Monument to Peter and Fevronia)

تندیس پیتر و فورونیا (Monument to Peter and Fevronia)

تندیس پیتر و فورونیا در نزدیکی کلیسای جورج ویکتوریکس در پارکی زیبا جای گرفته است. این تندیس باشکوه در بزرگداشت مقدسات خانواده و ازدواج در مذهب ارتدوکس روسی ساخته شده است و از جمله جاذبه‌های گردشگری شهر زیبای سامارا به شمار می‌رود.

کلبه هنرمند کنستانتین گلواکین (Cottage Of The Artist Konstantin Golovkin)

کلبه هنرمند کنستانتین گلواکین (Cottage Of The Artist Konstantin Golovkin)

کلبه هنرمند کنستانتین گلواکین، کلبه‌ای عجیب و غریب است که در اوایل قرن بیستم برای اقامت تابستانی «کنستانتین گلواکین» (Konstantin Golovkin) طراحی شده است. در این کلبه با آثاری غیرعادی و عجیب روبه‌رو خواهید شد.

سالن تئاتر آکادمیک ماکسیم گورکی (Maksim Gorky Samara Academic Drama Theatre)

سالن تئاتر آکادمیک ماکسیم گورکی (Maksim Gorky Samara Academic Drama Theatre)

سالن تئاتر آکادمیک ماکسیم گورکی یکی از قدیمی‌ترین سالن‌های تئاتر حرفه‌ای در شهر سامارا و همچنین یکی از جاذبه‌های دیدنی آن است. این سالن دارای نمایی طرح‌دار و زیبا شبیه یک شیرینی است و به همین دلیل به آن «خانه شیرینی» نیز می‌گویند. این سالن در سال ۱۸۸۸ میلادی توسط معماری به نام «شیکاگف» (Chichagov) طراحی و بنا شده است.

تونل های شیریوو (Shiryaevo Tunnels)

تونل های شیریوو (Shiryaevo Tunnels)

تونل‌های شیریاوو یا همان «مروارید ژیگولی» قسمتی از پارک ملی سامارا است که در کوه‌های زیبای ژیگولی واقع شده‌اند و از جمله دیدنی‌های این شهر به شمار می‌روند. در این ناحیه می‌توانید از محیط زیبای روستایی و تماشای غارهای سنگ آهکی طبیعی لذت ببرید.

تندیس زاسیکین (Zasyekin Monument)

تندیس زاسیکین (Zasyekin Monument)

تندیس زاسیکین در نزدیکی ساحل رودخانه ولگا جای گرفته و یادبودی از «گریگوری زاسیکین» (Grigory Zasyekin)، سوارکار برنزی و پایه‌گذار شهر سامارا است.

موزه هنر منطقه ای سامارا (Samara Regional Museum of Art)

موزه هنر منطقه ای سامارا (Samara Regional Museum of Art)

موزه هنر منطقه‌ای سامارا، مجموعه‌ای از هنر هنرمندان روسی در سبک‌ها و دوره‌های مختلف را به نمایش گذاشته است و مکانی فوق‌العاده و بی‌نظیر برای گردشگران هنر‌دوست و فرهنگ‌دوست در سفر به سامارا به حساب می‌آید.

قلعه استلا (Stella Rook)

قلعه استلا (Stella Rook)

قلعه استلا یا تندیس هنری که با نام «قایق» (The Boat) نیز شناخته می‌شود، تندیسی بسیار باشکوه و مثال‌زدنی است که در نقطه‌ای با چشم‌انداز زیبا از رودخانه ولگا واقع شده است.

خیابان سامارا آربات (Arbat of Samara)

خیابان سامارا آربات (Arbat of Samara)

خیابان سامارا آربات یا لنینگرادسکایا (Leningradskaya) یکی از خیابان‌های معروف شهر سامارا است که نام خود را از خیابان سنگ‌فرش شده مشهور شهر مسکو به نام «خیابان قدیمی آربات» گرفته است. این خیابان مخصوص عابرین پیاده است و از فواره‌های زیبا، باغچه‌های پرگل، فروشگاه‌های کوچک و موزیسین‌های خیابانی تشکیل شده است. در دو طرف این خیابان، بناهایی با قدمت چند هزار ساله جای گرفته‌اند که امروزه به بوتیک‌ها، رستوران‌ها و کافه‌های زیبا تبدیل شده‌اند.

سواحل سامارا

سواحل سامارا

سواحل سامارا یکی از زیباترین و خوش‌منظره‌ترین بخش‌های رودخانه ولگا را در اختیار دارند که در سراسر مرز غربی این شهر کشیده شده‌اند. در ماه‌های گرم سال، این سواحل زیبای شنی بدون‌شک پرطرفدارترین و محبوب‌ترین جاذبه‌های تفریحی و گردشگری سامارا هستند. همچنین در این سواحل بازار پیاده‌روی، آب‌تنی و قایق‌سواری نیز بسیار داغ است.

میدان کوباشیف (Kuibyshev Square)

میدان کوباشیف (Kuibyshev Square)

میدان کوباشیف، بزرگترین میدان شهری در سراسر اروپا است و به‌عنوان نمادی از عظمت و شکوه نظام اتحاد جماهیر شوروی سابق بنا شده است. این میدان که یکی از جاذبه‌های گردشگری سامارا به شمار می‌رود، امروزه به‌عنوان محل اصلی برگزاری کارناوال سالیانه این شهر شناخته می‌شود.

بیشتر بخوانید : حمل و نقل در سامارا

منبع : lonelyplanet


پرواز یار مرجع تور لحظه آخری در مسیر تورهای داخلی و تورهای خارجی .
مطالب مرتبط با این نوشته

یک دیدگاه بزارید...

وبلاگ گردشگری پرواز یار
جذاب‌ترین جشن ها و جشنواره های بلغارستان
تور لحظه آخری
قشم و دیدنی هایش در قاب خلیج فارس
پرواز یار
کليه حقوق اين سايت متعلق به  پرواز یار  می باشد .
نماد الکترونیک