تور لحظه آخری

دیدنی های لیسبون، پایتخت تاریخی پرتغال (قسمت اول)

لیسبون پایتخت کشور پرتغال، یکی از زیباترین شهرهای اروپایی است که مقصد گردشگران بسیاری از سراسر جهان است. با پرواز یار همراه باشید.

شهر تاریخی لیسبون نزدیک تپه‌های دهانه رودخانه تاگوس قراردارد، که به دریا متصل است. کشتی‌رانان قرن ۱۵ و ۱۶ به سرزمین‌های ناشناخته سفرکردند تا مناطق جدید را کشف کنند و آن‌ها را نقشه‌برداری کنند. عصر طلایی اکتشافات، بسیاری از فرهنگ و آثار تاریخی شهر را پی‌ریزی کرده است. پایتخت پرتغال را می‌توانید به عنوان مقصدی رنگارنگ و پرطراوت انتخاب کنید. این شهر به آب و هوای گرم وآفتابی‌اش معروف است. شهری که با آثارباستانی تاریخی و موزه‌های جهانی مزین شده‌ و مقصد بسیاری از جاذبه‌های افسانه‌ای دیگر است. شما می‌توانید درخیابان‌های باریک محله‌های قدیمی قدم بزنید، در تفرجگاه‌ کنار رودخانه استراحت کنید و یا در پارک‌ها و باغ‌های زیبای این شهر تاریخی گردش کنید. در واقع از لیسبون همانند ساکنین این شهر لذت ببرید.

قلعه سنت جورج 

قلعه سنت جورج لیسبون

مهم ترین جاذبه گردشگری لیسبون نزدیک آلفاما (Alfama)، بالای تپه‌ای که پایتخت پرتغال از بالای آن معلوم می‌شود، قلعه سنت جورج (St. George’s Castle) است که زمانی در آنجا پادشاهی می‌کرد. این مکان از پرطرفدارترین مناطق گردشگری در لیسبون است. کنگره‌های پرابهت، موزه‌های سرگرم‌کننده و سایت‌های جذاب باستان‌شناسی باهم ترکیب شده‌اند تا بازدید از این قلعه به عنوان تجربه‌ای لذت‌بخش برای کل اعضای خانواده در خاطر بماند. به خصوص کودکان که می‌توانند از دیوارهای محکمی که محیط اطراف را محصور می‌کند بالا بروند و بازی کنند.

در این مکان دژ محکمی از زمان عصر آهن وجود دارد که مورها قبل از اینکه آلفونسو هنریک (Afonso Henriques) در سال ۱۱۴۷ این مکان را اشغال کند علیه تاخت و تاز نیروهای مسیحی در جنگ‌های صلیبی از خود دفاع می‌کردند. پادشاه پیروز کاخ الازابا (Aláçova) را به خانه‌ی پادشاهان بعدی درآورد تا اقامتگاه جدیدی برای خاندان سلطنتی در کنار رودخانه ساخته شود. پی‌ریزی کاخ به خاطر اکتشافات باستانی و خاک‌برداری‌های اخیر دیده می‌شود. بازدیدکنندگان می‌توانند از تراس این قلعه چشم‌انداز کلی شهر، رود تاگوس و اقیانوس اطلس را ببینند. یک تاریک‌خانه در یکی از برج‌ها قرار دارد که یک تصویر ۳۶۰ درجه‌ای ازشهر را به بینندگان می‌دهد.

صومعه جيرونيموس

صومعه جیرونیموس

یکی از مناظر تماشایی لیسبون صومعه جیرونیموس (Jeronimos monastery) است که در قرن شانزده میلادی ساخته شده‌ است. این صومعه از مناطق برجسته‌ی گردشگری در پرتغال است که یک آثار باستانی بی‌نظیر تاریخی است و از لحاظ فرهنگی دارای اهمیت است. این صومعه شایسته گرفتن جایزه میراث جهانی یونسکو است. نزدیک رودخانه در همسایگی محله جذاب بلم (Belém)، جیرونیموس، همچنین به عنوان صومعه هیرمونیت (Hieronymite) شناخته می‌شود، که تحت فرمان پادشاه مانوئل یکم در سال ۱۵۰۱ بوده است.

این صومعه به افتخار حماسه واسکو دا گاما (Vasco da Gama) در سفر به هند در سال ۱۴۹۸ ساخته شد. صومعه جیرونیموس همانطور که پرستشگاه است، به عنوان نماد ثروت و توانگری در عصر اکتشافات نیز شناخته می‌شود. البته منبع مالی ساخت و ساز عموما از طریق تجارت ادویه با هند توسط دا گاما تامین می‌شد. مقبره دا گاما در داخل ورودی به کلیسا سانتا ماریا (Santa Maria) قرار دارد.

اقیانوس آرام لیسبون

اقیانوس ارام لیسبون

اقیانوس آرام لیسبون (lisbon oceanarium) یکی از بهترین و بزرگ‌ترین اکواریوم‌های دنیا است، که البته از طرف خانواده‌ها جزو پربازدیدترین جاذبه‌های شهری به شمار می‌آید. این اکواریوم برای نمایشگاه بین‌المللی اکسپو ۹۸ (Expo 98 World Exposition) با طراحی پیتر چرمایف (Peter Chermayeff) ساخته شد، در واقع از بخشی از دریا برای ساخت اکواریوم استفاده کرده‌اند. به همین دلیل نام اقیانوس را به این مکان داده‌اند. این آکواریوم به دلیل وجود گونه‌های مختلف ماهی‌ها و جانواران زیردریایی از تمام دریاها و اقیانوس‌ها به پارک ملت (Parque das Nações) نیز معروف است.

موزه کالوست گلبنکیان

موزه کالوست گالوبنکیان

جواهر طلایی لیسبون، موزه کالوست گلبنکیان (Museu Calouste Gulbenkian) است که یکی از مشهورترین موزه‌ها در اروپا است. گلبنکیان گنجینه حیرت‌انگیزی از آثار هنری از سراسر دنیا است که طیف ۴۰۰۰ ساله از مصر باستان تا اواخر قرن ۲۰ میلادی را پوشش می‌دهد. 

به خاطر وجود قطعات زیادی از دوره‌های مختلف تاریخی شما به راحتی می‌توانید نصف روز را به مشاهده گالری‌ها بپردازید. گالری کلاسیک و شرقی شامل ۱۱ مدال رومی، بخشی از انبار در ابوقیر مصر، فرش‌های قرن ۱۷ ترکی و ایرانی نگه‌داری می‌کند، که مشخص می‌کند موزه گلبنکیان به هنرهای اسلامی علاقه‌مند است.

موزه ملی هنر باستانی

موزه ملی هنرهای باستانی لیسبون

موزه ملی هنرهای باستانی (Museu Nacional de Arte Antiga) یکی از بهترین جاذبه‌های فرهنگی لیسبون است که باید در برنامه سفر هر توریستی گنجانده شود. اینجا خانه‌ی بزرگ‌ترین مجموعه از نقاشی‌های قرن ۱۵ و ۱۶ پرتغال است. موزه در قسمت غربی مرکز شهر داخل یک کاخ متعلق به قرن هفدهم میلادی قرار دارد که بر روی بقایای صومعه سنت آلبرت کارمیلت (Saint Albert Carmelite) ساخته شده است که به خاطر زلزله در سال ۱۷۵۵ نابود شد. خوشبختانه کلیسای کوچکی از این حادثه جان سالم به سر برد. موزه یک ساختمان سه طبقه است که تنها برای دیدن مجموعه‌های این نمایشگاه دائمی دو ساعت وقت نیاز دارید. طبقه اول مربوط به هنرهای تجسمی پرتغالی مثل مبلمان، پرده‌های منقش و منسوجات است که بازتابی از تاریخچه اکتشافات و استعمارات پرتغال است. جواهرات سرامیکی، طلا و نقره و هنرهای اکتشافات پرتغال در طبقه دوم هستند و طبقه‌ی سوم به نقاشی‌ها و مجسمه‌ها اختصاص داده شده است.

موزه شرق 

موزه شرق لیسبون

در غرب مرکز شهر نزدیک آلکانترا (Alcântara) خانه‌ی مجموعه‌های افسانه‌ای هنرهای شرقی ساخته شده است. این ساختمان سرگرم کننده تاریخچه‌ی حضور پرتغال در آسیا و شرق دور را نشان می‌دهد. موزه شرق (Museu do Oriente) در دو طبقه از یک ساختمان به نمایش گذاشته می شود. زمینه‌ اصلی آن هنر شرقی، به ویژه چینی است. این مجموعه در زیر نورپردازی ضعیف نمایش داده می شود، اما با قطعات منحصر به فردی که به وضوح مشخص شده است و شما را به یک سفر باور نکردنی می‌برد سفری که پیوندهای فرهنگی و تجاری بین پرتغال و هندوستان، ژاپن، میانمار، ماکائو (Macau) و جزیره تیمور (Timor) را نشان می‌دهد. بازدید این موزه حدودا دو ساعت از وقت شما را می‌گیرد، در نتیجه اگر در میان روز این مکان را بازدید می‌کنید می‌توانید در طبقه‌ی پنجم برای سرو ناهار به رستوران بروید.

برج بلم

برج بلم لیسبون

شاید بتوانیم برج تاریخی بلم (Torre de Belem) را به عنوان برجسته‌ترین اثر تاریخی لیسبون نام ببریم. این برج در نزدیکی دهانه رودخانه تاگوس قرار دارد و به عنوان نماد دوران فوق‌العاده اکتشافات پرتغال در قرن ۱۶ میلادی شناخته می‌شود. این برج در سال ۱۵۱۵ به عنوان استحکامات نظامی در وسط رودخانه ساخته شده است. البته بعد از گذر سال‌ها جریان آب تغییر یافته است. این برج به صورت مشهودی معماری تزئینی مانوئلین (Manueline) را نمایش می‌دهد. از این برج نمادین و ارزشمند به عنوان میراث جهانی یونسکو محافظت می‌شود. 

موزه ملی کاشی

موزه ملی کاشی لیسبون

شاید موزه کاشی (Museu Nacional do Azulejo) دور از مسیر گردشگری شما است ولی قطعا این‌جا ارزشش را دارد تا وقت خود را برای بازدید این مجموعه صرف کنید. به خصوص که مجموعه‌ای منحصر به فرد از کاشی‌ها را قرار است ببینید. این مکان در کلیسا و خیابان‌های کنوود دا مادرو د دوس (Convento da Madre de Deus)‌ قرار دارد و تنها موزه‌ای در پرتغال است که به این نوع از هنر اختصاص یافته است. این موزه، تغییرات سبک کاشی‌ها از زمان مورها و بعد از آن نفوذ اسپانیایی‌ها و ظهور سبک پرتغالی‌ها را نشان می‌دهد.

آسانسور سانتا جاستا

اسانسور سانتا جاستا در لیسبون

در منطقه بیسا (Baixa)، مرکز شهرلیسبون، آسانسوری با ظاهری عجیب و معماری جدید به نام سانتا جاستا (Santa Justa) در پشت بام‌های ناحیه لیسبون به صورت نامتوازن پدیدار شده است. شاید در نگاه اول رنگ خاکستری و چارچوب این آسانسور شما را به یاد برج ایفل بیاندازد، در واقع معمار این آسانسور رائول مسیور دو پونسارد (Raoul Mesnier du Ponsard) شاگرد گوستاو ایفل (Gustave Eiffel) معمار فرانسوی برج ایفل است. چشم‌انداز شهر از بالای آسانسور فوق‌العاده است. خیابان‌ها، پیاده‌روها، میدان‌های زیبا و قلعه و رودخانه تاگوس همه را می‌توانید در بالای این آسانسور ببینید. البته اگر در طول فصل تابستان برای بازدید به این منطقه سفر کنید ممکن است در صف رفتن به سانتا جاستا مدتی منتظر بمانید.

کلیسا جامع لیسبون 

کلیسا جامع لیسبون

در نزدیکی محله باستانی آلفاما، کلیسای جامع لیسبون با نام اختصاری سه (Se) قرار دارد. که از زمان ساخت اولیه آن در سال ۱۱۵۰ تاکنون چندین بار متحمل طراحی‌های مختلف بوده است. یک سری از زمین لرزه‌هایی که در سال ۱۷۵۵ به وقوع پیوست باعث شد طراحی اصلی که در قرن ۱۲ میلادی داشته است از بین برود. در واقع آن چیزی که امروزه می‌بینید ترکیبی از سبک‌های معماری‌های مختلف است.پرواز یار مرجع تور لحظه آخری در مسیر تورهای داخلی و تورهای خارجی .

شما را به خواندن مطلب " قیمت تور روسیه " دعوت می‌کنیم .

مطالب مرتبط با این نوشته
وبلاگ گردشگری پرواز یار
جشن رنگ گرجستان
بهترین هتل های ارزان پنانگ؛ مروارید درخشان مالزی
جاذبه‌ های گردشگری محبوب که ناشناخته مانده اند (قسمت اول)
پرواز یار
کليه حقوق اين سايت متعلق به  پرواز یار  می باشد .
نماد الکترونیک