در سفر به آنتالیا، فرصت چشیدن طعم غذاهای محلی این ناحیه را از دست ندهید؛ غذاهای این شهر به دلیل به کارگیری مواد اولیه مرغوب از آن منطقه دریای مدیترانه دارای عطر و طعم خاصی است.

بهترین شرایط فروش تور قسطی آنتالیا را در این لینک ملاحظه بفرمایید

در طول سال‌های گذشته شهر آنتالیا پیشرفت‌ شایانی در گستره گردشگری مملکت ترکیه داشته و به احد از مراکز جذب گردشگر از اقصی نقاط عالم و از دسته ایران تبدیل شده است. از این رو، رستوران‌های این شهر نیز سعی بر آن دارند تا منوی متنوعی از آشپزخانه‌های کشورهای گوناگون نظیر فرانسه، چین و… را به گردشگران عرضه کنند.

ولی از آنجایی که شهر آنتالیا در جوار دریای مدیترانه قرار دارد، غذاهای این ناحیه نیز از مواد اولیه جالب و متنوعی دربرگیرنده محصولات دریایی، میوه‌ها و سبزی ها خاص تهیه شده و امتحان آن‌ها پس از گذراندن روزی پر هیجان خالی از لطف نخواهد بود.

غذاهای محلی آنتالیا بسیار گوناگون و فراوان است و از جمله نمونه‌های آن می‌توان به سبزیانه پیاز (Taratorlu piyaz)، لابا (laba)، هیبش (hibeş)، کباب ساج (sac kavurması)، کباب تنوری (tandir kebabı)، کوله (Kolle )، شاکشوکا (saksuka)، گونه ها بورک (borek)، کشکک (keskek) اشاره کرد.

غذاهای آنتالیا

بلغور گندم یگانه از مواد اولیه پایه در آشپزخانه ترکیه محسوب شده و غذاهای کثرت بر حسب ذائقه مردم منطقه از آن جاسازی می‌شود. در آنتالیا نیز از ترکیب این مونث با لوبیا، نخود، باقلا و ذرت غذایی مقوی به اسم کوله (kolle) تهیه شده و همراه با آب لیمو، پودر فلفل قرمز، رب انار و گردو سرو می‌شود.

غذاهای آنتالیا

ساج وسیله‌ای مانند به ماهی تابه است که متعلق به برای تعبيه نان استفاده می‌شود، اما در آنتالیا از این وسیله برای جاسازی غذایی از گوشت گاو کاربرد می‌شود و نام خوراک نیز اقتباس از آن (sac kebabi) است. از آنگونه مواد اولیه این خوراک می‌توان به گوشت گاو، پیاز، فلفل، گوجه فرنگی، نمک و دیگر ادویه‌ها اشاره کرد.

غذاهای آنتالیا

کباب تنوری بره نیز یکتا از محبوبترین و خوشمزه‌ترین غذاهای آنتالیا است که گوشت بره با ادویه‌هایی مانند نمک و آویشن پخته شده و حائز مزه ترد و لذیذی است.

غذاهای آنتالیا

بورک غذایی است که از ترکیب خمیر یوفکا (خمیر بسیار نازک) و گونه ها مواد غذایی تهیه می‌شود و در اقصی نقاط مملکت ترکیه با مواد (گوشت، گونه ها سبزی ها محلی و…) و شکل‌های مختلفی (رول، لقمه و…) به فراوانی یافت می‌شود.

غذاهای آنتالیاپیاز بر خلاف وجه تسمیه آن در پارسی اسم نوعی سالاد است که از ترکیب لوبیای سفید، سیر، روغن زیتون، سرکه، لیموی تازه و ارده به عنوان چاشنی در ساحل غذاها به گزیده تر محصولات دریایی عرضه می‌شود. هیبش نیز ترکیبی مانند به پیاز داشته و در آن به جای لوبیا از ادویه‌جات گوناگون کاربرد می‌شود.

غذاهای آنتالیا

شاکشوکا (saksuka) نیز یگانه دیگر از چاشنی‌ها یا به عبارتی دورچین‌هایی است که از ترکیب سبزی ها بازپسین مانند بادمجان، فلفل و گوجه فرنگی به به اتفاق سس مخصوص در ساحل غذاها سرو می‌شود.

غذاهای آنتالیا

آنتالیا شهری ساحلی محسوب می‌شود و از این رو، انواع محصولات دریایی دربرگیرنده ماهی، میگو، کالاماری و…. صید روز با چاشنی‌های گوناگون تهیه و با دورچین‌های مختلف عرضه می‌شوند. بنابراین، اگر طرفدار غذای دریایی هستید، رستوران‌های دریایی آنتالیا را از دست ندهید. گفتنی است تفاوت مزه را می‌توان در شیوه‌های پخت نیز تجربه کرد؛ گرد از این غذاهای دریایی سرشناس ماهی با سس سیر تابه‌ای (taratorlu balik tavasi)  است.

غذاهای آنتالیا

این ناحیه به علت شرایط آب و هوایی پیرامون زیاد مناسبی برای تربیت سبزی ها تازه‌ است که به طبع آن دسرهای آنتالیا نیز از همین محصولات تهیه می‌شوند. از آنگونه این دسرهای طبیعی و خوشمزه می‌توان دسر بادمجان، دسر کدو تنبل، ملاس نارنج و ترنج را نام برد. در ضمن آنتالیا به انگیزه برخورداری از آب و هوای معتدل محیط بسیار مناسبی برای رشد و تربیت مرکباتی مانند گریپفروت، لیمو، پرتقال، نارنج، ترنج و سایر اعضای این خانواده است.

اهالی منطقه نیز مرباهای پسین و خوشمزه‌ای را از این میوه‌ها جاسازی می‌کنند، که می‌توان به هنگام گذر از بازارچه‌های محلی به قیمت مناسبی آن‌ها را تهیه کرد. دسر کدو تنبل یکتا از خوشمزه‌ترین دسرهای آنتالیا به آمار می‌رود که با به کارگیری کدو تنبل، ارده، گردو و شکر تعبيه شده و بعد از صرف غذاها و به‌ویژه غذاهای دریایی توسط رستوران‌ها به مشتریان توصیه می‌شود.

برای سفر به آنتالیا و بازدید از جاهای دیدنی آنتالیا و امتحان کردن غذاهای بی‌نظیر آن، ارزان‌ترین آفر تور آنتالیا را در پروازیار از فروشنده‌های معتبر به راحتی تهیه کنید.