چگونه ایمن سفر کنیم؟

سفر

 

با توجه به نزدیک شدن به روزهای پایانی تابستان موج سفرهای آخر شهریور آغاز شده است. این روزها حجم زیادی از خودروها وارد آزادراه های خروجی شهر شده تا از شهر خارج شوند. همین موضوع علاوه بر ایجاد ترافیک سنگین در بعضی محورها، احتمال بروز تصادفات جاده ای را افزایش می دهد.

تجربه نشان می دهد روزهای پایانی تابستان که هموطنان به سفرهای چندروزه عزیمت می کنند، احتمال وقوع حوادث بویژه تصادفات بیشتر است که البته بسادگی و با رعایت نکات ایمنی می توان از وقوع این حوادث پیشگیری کرد.

گذشته از خطرات رانندگی، خطراتی نیز وجود دارد که مربوط به زمان ترک خانه و در طول سفر است. به همین منظور چند نکته مهم در این زمینه را یادآوری می کنیم. البته این نکات نه تنها برای خانه ها، بلکه برای محل کار، کارگاه ها و کارخانه ها و دفاتر اداری نیز قابل توجه است. امید که با رعایت این نکات، سفری خوب و خاطره انگیز را تجربه کنید.

در این یادداشت، تمهیدات و اصول ایمنی سفر به سه دسته تقسیم شده است؛ اصول ایمنی قبل از ترک خانه، اصول ایمنی هنگام سفر و اصول ایمنی در مقصد.

قبل از سفر

قبل از ترک خانه عجله و شتاب نداشته باشید و تمام توصیه ها را بدقت به کار ببندید. آشپزخانه منازل و آبدارخانه در شرکت ها قابلیت بالایی برای حادثه دارند. قبل از ترک خانه، تمام وسایل برقی و گازسوز را بررسی کرده، وسایل غیرضروری را خاموش کنید.

اگر هیچ وسیله برقی و گازسوز ضروری ندارید، کنتور برق را قطع کرده و شیر اصلی گاز را از داخل واحد ببندید. تنها به بستن شیر وسیله گازسوز اکتفا نکنید. در مواردی مشاهده شده که به دلیل نبستن شیر اصلی گاز و به دلیل پوسیدگی شیلنگ ها و اتصالات، گاز به بیرون نشت کرده و حادثه ساز شده است.

اگر قصد روشن نگه داشتن یخچال را دارید، تنها فیوز آشپزخانه را روشن نگه دارید و سایر فیوزها را قطع کنید. همچنین مواد قابل اشتعال مانند کاغذ باطله، روزنامه، نایلون و… را دراطراف و پشت یخچال یا نزدیکی سیم های برق قرار ندهید.

هرگز افراد سالخورده، کودکان و افرادی را که به تنهایی قادر به انجام کارهای خود نیستند، بویژه افرادی را که دچار بیماری های روحی و روانی هستند در خانه تنها نگذارید، حتی برای انجام سفرهای کوتاه مدت. اگر مجبور به این کار هستید، یکی از آشنایان مورد اعتماد خود را مطلع کنید تا در غیاب شما از آنان مراقبت کنند. قبل از ترک خانه، نسبت به پاکسازی بالکن ها اقدام کنید.

هرنوع ماده قابل اشتعال مانند روزنامه، البسه، سیلندر گاز، ظروف مایعات قابل اشتعال و… را به داخل خانه یا انبار منتقل کنید. اجسام سنگین مانند گلدان و مجسمه را از لبه بالکن ها و دیوارها به پایین یا داخل خانه منتقل کنید.

احتمال سقوط این اشیا به دلیل باد و توفان و آسیب زدن به عابران وجود دارد. اگر قصد استفاده از خودروی شخصی را ندارید و آن را در پارکینگ یا حیاط خانه متوقف کرده اید، از بسته بودن درهای آن اطمینان حاصل کنید. بهتر است برق باتری آن را نیز قطع کنید.

مراقب حوادث مقصد باشید

اغلب حوادثی که در جاده رخ می دهد بیشتر و خطرناک تر از حوادث خانگی است. رعایت نکات ایمنی می تواند تا حد زیادی از بروز این حوادث بکاهد. هنگام رانندگی اگر احساس خستگی و خواب آلودگی کردید، اگر راننده دیگری در کنار شما حضور دارد، هدایت خودرو را به او بسپارید و گر نه، در محلی مناسب که خطر تصادف وجود نداشته باشد مانند پارکینگ های حاشیه جاده توقف کنید. چراغ های خطر و فلاشرها را روشن کنید، درها را قفل کرده و به استراحت بپردازید. اما اگر به هر دلیلی زمان کافی برای توقف ندارید، حداقل چند دقیقه از خودرو پیاده شده، کمی قدم بزنید، صورت خود را با آب بشویید و پس از چند دقیقه نرمش، با شادابی و هوشیاری کامل به رانندگی خود ادامه دهید.

همواره در خودرو، جعبه کمک های اولیه داشته باشید؛ بویژه کیت مخصوص مارگزیدگی از لوازم مهم در این جعبه است. هنگام رانندگی در شب، مایعاتی مانند قهوه و چای بنوشید. این مایعات، انسان را شاداب و بانشاط کرده و انرژی تحلیل رفته را به بدن بازمی گرداند. در کنار آزادراه ها و بزرگراه ها توقف نکنید. برای توقف از محل هایی که به همین منظور آماده شده (پارکینگ ها) یا درصورت ضرورت، از شانه خاکی جاده استفاده کنید. از مسافرت با وانت، نیسان، کامیون و دیگر خودروهای غیرسواری خودداری کنید.

پرتاب کردن ته سیگار به بیرون خطرناک بوده و می تواند حادثه ساز شود. از نشستن در لبه دره ها، پرتگاه ها، حاشیه رودخانه ها و جاده ها خودداری کنید. از نشستن در زمین های زراعی و زمین هایی که پوشش گیاهی انبوهی دارد و کف زمین بخوبی قابل رویت نیست خودداری کنید. در این زمین های ناشناخته وجود چاه و گودال و همچنین حیوانات گزنده محتمل است. برای اقامت شبانه، حتما در کمپ هایی که به همین منظور برپا شده است حضور یابید. اگر قصد اقامت در چادر را دارید، اطراف چادر کمی نمک بریزید. این کار از نزدیک شدن حیوانات موذی به چادر جلوگیری می کند. قبل از اقامت، محیط اطراف را از نظر وجود چاه، گودال و خطرات بالقوه بررسی کنید.

برای ایمنی در مقصد هم دستور العمل هایی وجود دارد که باید به آن توجه شود و آن را جدی گرفت. همواره کارت شناسایی، شماره تلفن و آدرس محل اقامت خود را همراه خود داشته و بویژه دراختیار کودکان و سالمندان نیز بگذارید. همواره مراقب کودکان خود باشید تا از دسترس شما دور نشوند. مکانی را برای اسکان انتخاب کنید که از ایمنی لازم برخوردار باشد. قبل از استفاده از لوازم گازسوز و گرمایشی محل اقامت خود، از سلامت دستگاه، عدم نشت گاز و وجود تهویه مناسب اطمینان حاصل کنید. در دقایق اولیه ورود به محل اقامت، راه های خروج اضطراری، محل نصب خاموش کننده و شیلنگ آب را پیدا کرده و به خاطر بسپارید.

هنگام ورود به خانه مراقب انفجار گاز باشید

در پایان سفر و مراجعت به خانه و محل کار، به رغم این که قبل از ترک محل تمام نکات ایمنی لازم را رعایت کرده اید، اما با عجله اقدام به روشن کردن لامپ نکنید. در ابتدا چند لحظه تامل کرده و اگر بوی گاز در فضا استشمام نشد و مورد خاصی مشاهده نکردید، می توانید کنتور برق و گاز را وصل کنید.

در پایان ضمن آرزوی سفری خوش و بدون حادثه برای شما شهروندان، خاطرنشان می کنم درصورت بروز هرگونه حادثه، خونسردی خود را حفظ کرده و سعی کنید از محل حادثه فاصله بگیرید و موضوع را به سامانه 125 آتش نشانی اطلاع دهید.

منبع : تور کیش