۱۰ سازه مشابه برج ایفل در سراسر جهان

برج ایفل به عنوان یکی از مشهورترین سازه‌های جهان، از زمان ساختش تاکنون همواره الهامی برای طراحان دیگر برج‌ها بوده است. این باعث شده تا برج‌های مشابه زیادی به تقلید از برج ایفل در سراسر جهان ساخته شوند.

برج ایفل به عنوان یکی از مشهورترین نمادهای شهر پاریس، در سال ۱۸۸۹ در این شهر ساخته شد. این برج از زمان ساختش تا به حال بیش از ۲۵۰ میلیون نفر بازدیدکننده داشته است. برج ایفل که توسط «الکساندر گوستاو ایفل» (Alexandre Gustave Eiffel) طراحی شده، به عنوان نمایشگاهی از فرهنگ دنیا و دریچه‌ای به سمت آن ساخته شده است.

برج در زمان‌ ساختش با اهانت و تمسخر بسیار از سمت پاریسی‌های آن زمان مواجه شد. آن‌ها نمی‌توانستند مطابقت این برج غول پیکر با شهر خوش منظره و چشم‌نوازشان را ببینند. تعداد قابل ملاحظه‌ای از هنرمندان طوماری را علیه ساخت این برج نوشتند. طومار آن‌ها این‌گونه آغاز می‌شد:

ما نویسندگان، نقاشان، مجسمه‌سازان، معماران و طرفداران پرشور زیبایی دست‌نخورده سابق پاریس، با تمام توان خود و با تمام خشم‌ خود علیه ساخت این برج به درد نخور و غول پیکر ایفل اعتراض می‌کنیم.

برج ایفل

برج ایفل در قرن اخیر حوادث زیادی را دیده و شاهد تغییرات بی‌شمار سیاسی، اجتماعی و اقتصادی و همچنین دو جنگ جهانی که پاریس را به شکل امروزی درآورده، بوده است. امروزه، سوالات در مورد طراحی برج فراموش شده‌اند و برج ایفل همچون خیابان‌های مارپیچ منطقه «مونتمارتره» (Montmartre district)  و کلیسای جامع نوتردام پاریس، یکی از مهم‌ترین نمادهای پاریس است.

طراحی شاخص و نمادین برج بسیار مورد علاقه معماران بوده و بسیاری نیز از طراحی برج ایفل الهام گرفته یا حتی آن را کپی کرده‌اند! این بدین معنی است که در سراسر جهان می‌توانید سازه‌هایی را بیابید که شباهت قابل توجهی به برج ایفل دارند. در این مقاله، می‌خواهیم ۱۰ نمونه از بدل‌های برج ایفل را به شما معرفی کنیم.

۱. مونته گوربیا (Monte Gorbea)، شمال اسپانیا

در ایالت باسک در شمال اسپانیا، یک برج مشابه با برج ایفل در منطقه حومه شهری وجود دارد. این سازه فولادی تقریبا در ارتفاع ۱۵۰۰ متری و در قله مونته گوربیا قرار دارد. از سال ۱۹۹۴ تاکنون، این کوه به عنوان یک پارک طبیعی برای حفاظت از انواع گیاهان شگفت‌انگیزی همچون درخت‌های راش و گونه‌های جانوری همچون گراز وحشی شناخته می‌شود.

بدل برج ایفل در اسپانیا

۲. پاریس، آمریکا

شاید انگیزه اصلی از ساخت این بدل برج ایفل این قاعده ساده باشد که «هر جایی که نامش پاریس است، باید یک برج ایفل داشته باشد.» ساکنان شهر کوچک پاریس در ایالت تگزاس آمریکا این سازه را به عنوان بزرگداشتی برای برادر بزرگ‌شان در سال ۱۹۹۳ ساختند! چشم‌هایتان شما را فریب نخواهند داد، چرا که در واقع یک گاوچران بر بالای این برج قرار گرفته است!

بدل برج ایفل در پاریس آمریکا

۳. پراگ، جمهوری چک

در همان زمانی که بحث‌های داغی در پاریس در مورد برج تازه افتتاح شده ایفل شدت داشت، مردم کشور چک تصمیم به به ساخت یک برج مشابه در شهر پراگ گرفتند که ساخت این برج ۲ سال پس از ایفل به پایان رسید. موقعیت برج دیده‌بانی پترین (Petrin lookout tower) که در ابتدا به عنوان برج مخابراتی کاربرد داشت، روی تپه پترین است. این موقعیت، برج پترین را بسیار جذاب کرده، چرا که از فراز این برج می‌توانید چشم‌اندازهای زیبایی را از رودخانه ولتاوا تماشا کنید.

برج دیده بانی پترین پراگ

۴. لاس وگاس، آمریکا

این بدل برج ایفل با اختلاف، جذاب‌ترین و طبیعی‌ترین شبیه‌سازی از برج ایفل را دارد.  این برج در هتل پاریس که هتلی با حدود ۳۰۰۰ اتاق است، قرار دارد و با مقیاس ۱:۲ ساخته شده است. در نزدیکی این برج، نمونه های مشابهی از اپرای پاریس و موزه لوور نیز ساخته شده است.

برج ایفل لاس وگاس

عکاس:  Jonathan Lumibao

۵. توکیو، ژاپن

نسخه ژاپنی برج ایفل، خودش در اوج شایستگی به عنوان نماد یک شهر شناخته می‌شود. برج توکیو (Tokyo Tower) دارای ۳۳۳ متر ارتفاع است و در سال ۱۹۵۸ در شهر توکیو پایتخت کشور ژاپن ساخته شد. از زمان ساخت این برج تاکنون، بیش از ۱۵۰ میلیون بازدیدکننده  از سکوی دید باز آن بازدید کرده‌اند. برج به رنگ قرمز و آبی رنگ‌آمیزی شده است تا به صورت متمایزی دیده شده و از تصادف هواپیماها جلوگیری شود!

برج توکیو

۶. سوکره، بولیوی

در شهر سوکره (Sucre) در بولیوی می‌توانید برج ایفل کوچک را بیابید. گوستاو ایفل، چند سازه را در پایتخت کشور بولیوی یعنی شهر لاپاز طراحی کرد. این برج ۲۰ سال پس از برج ایفل ساخته شده و دولت بولیوی در ساخت آن نقش داشته است. این برج به طور قابل توجهی کوچک‌تر از برج ایفل است، ولی همیشه به این که توسط مرد بزرگی طراحی شده است، مباهات می‌کند! این برج برای خدمات هواشناسی استفاده می‌شده است.

بدل برج ایفل در سوکره بولیوی

عکاس:  Robert Cutts

۷. آلزاس، فرانسه

جدیدترین مشابه برج ایفل را می‌توان در خود خاک فرانسه یافت. «برج بلودره» (Belvedere Tower) که در سال ۱۹۹۷ میلادی ساخته شده است، به طور اختصاصی برای خدمات پخش رسانه‌ای استفاده شده و متاسفانه به عنوان جاذبه گردشگری شناخته نمی‌شود. برج بلودره که در ارتفاع ۱۹۴ متری قرار گرفته است، به عنوان بزرگترین برج مخابراتی فرانسه شناخته می‌شود.

برج بلودره آلزاس فرانسه

۸. برازیلیا، برزیل

برزیلی‌ها نیز یک نسخه مشابه برج ایفل را در پایتخت کشورشان، یعنی شهر برازیلیا احداث کرده‌اند. برج تلویزیون برازیلیا (Brazilia TV Tower) ارتفاعی حدود ۲۲۴ متر دارد. در ارتفاع ۷۴ متری برج یک سکوی دیده‌باز وجود دارد که هر ساله بیش از ۳۰۰ هزار گردشگر از آن بازدید می‌کنند. با وجود اینکه این برج به بزرگی ایفل نیست، ولی برج تلویزیون برازیلیا از تمام ساختمان‌های دیگر شهر بلندتر است.

برج تلویزیون برازیلیا

عکاس:  Leandro Ciuffo

۹. ریگا، لتونی

منصفانه باید بگوییم که این برج تفسیری مستقل از برج ایفل است که در شهر ریگا در کشور لتونی قرار گرفته است. این برج که ارتفاعش در حدود ۳۶۹ متر است، بلندترین برج مخابراتی خودایستا در اتحادیه اروپا است! این سازه آینده نگرانه دارای یک سکوی دید باز است که چشم‌اندازهای خیره کننده‌ای از محیط پیرامون خود را ارائه می‌دهد.

بدل برج ایفل در ریگا لتونی

۱۰. سیدنی، استرالیا

برج AWA در شهر سیدنی استرالیا یک مجموعه اداری است که در سال ۱۹۳۹ ساخته شد. به منظور دور زدن محدودیت‌های حداکثر ارتفاع برای ساختمان‌ها در سیدنی و الهام گرفتن از برج ایفل، مالکان این سازه تصمیم گرفتند که یک فرستنده بزرگ را در بالای برج بسازند. این سازه برای سال‌های زیادی بلندترین سازه شهر سیدنی محسوب می‌شد تا این‌که تعدادی آسمان‌خراش از آن سبقت گرفتند!

عکاس: Dave Keeshan

منبع :

برج AWA سیدنی

wimduپرواز یار مرجع تور لحظه آخری در مسیر تورهای داخلی و تورهای خارجی .
مطالب مرتبط با این نوشته

یک دیدگاه بزارید...

وبلاگ گردشگری پرواز یار
همه چیز را درباره تور های گردشگری دبی بدانیم
آشنایی بیشتر با تور زمینی وان
تفریحات مهیج در تور کیش ارزان دقیقه 90
پرواز یار
کليه حقوق اين سايت متعلق به  پرواز یار  می باشد .
پیوندها
درباره پرواز یار
پرواز یار صرفا تبلیغ کننده تورهای مسافرتی است که و خود فروشنده تورهای مسافرتی نیست.